Není to tak dlouho, co v domácnostech zněla hudba jen z rádia a z gramofonu. Postupem času se začaly poslouchat magnetofony, ale i ty vytlačili z domácností výrobci modernějších přehrávačů. V posledních letech se začínají objevovat oblíbenciretro stylu, kteří umí ocenit kvalitní hudbu dávných let. Vstříc jim vycházejí i výrobci, kteří jsou schopni vyrobit stylový gramofon s moderními funkcemi.
Pro poslechněkolika gramodesek nám bude stačit zcela obyčejný gramofon. Není nutné kupovat drahý model. Navíc bývá vybaven FM/AM rádio přijímačem nebo CD přijímačem. Pokud bychom chtělidigitalizovat nahrávky, potřebujeme gramofon vybavený vstupem na USB nebo SD kartu. Pro přehrávání různých velikostí LP desek budeme potřebovat i volbu rychlosti otáček.
Pohon gramofonu
· Řemínkový – řemínek zprostředkovává přenos energie z motoru na talíř, po čase může prokluzovat a musí se vyměnit
· Přímý – motor je součástí talíře, přesný a trvanlivý
Ramínko gramofonu
· Rovné – lépe sedí v drážce
· Ve tvaru písmene S – s kvalitnějším zvukem, u ohraných a méně kvalitních desek může vypadávat
Na konec ramínka gramofonu je nasazena přenoska s jehlou, která může být řešena samostatně nebo jako celek. Jehla se po opotřebování musí vyměnit, a proto je výhodnější, když je samostatná. Gramofony jsou vybaveny automatickým nebo ručním ovládáním ramínka, což může ovlivnit životnost desky nebo jehly.
Gramofonové jehly
· Sférické – lépe sedí v drážce
· Eliptické – má lepší zvuk, ale deska nerychleji opotřebuje
Dalším parametrem k výběru je umístěníreproduktorů. Pokud nejsme nároční a chceme jej jen zapnout a hrát, stačí nám reproduktory vestavěné. Lepší zvuk nám poskytne gramofon připojený k reprosoustavě.
Při nákupu gramofonu si zjistímedostupnost náhradních dílů. Pokud si nejsme jisti kvalitou a kupujeme levnější model, kupme si raději do zásoby i náhradní díly. Za pár let je možná nikde neseženeme.