Všem zodpovědným majitelům je naprosto jasné, že když si zvolí kočičí společnost, tak jí nemohou dopřát volný pohyb. Tedy abychom byli upřímní, pokud se jedná o plodnou kočku, která pak zmizí a zanedlouho se nám začne prapodivně kulatit. Aby ne, zvířecí pudy si vyžádaly svojí daň a vypadá to na další přírůstek do rodiny. Jakmile jí necháme volný pohyb v rámci udržení svobody, rozhodně se koťat nedopočítáme. Může nás klidně takto zaskočit až 3x do roka a buďme sami k sobě upřímní, tolik rodin, které by byly ochotné si adoptovat kotě, zase není. Proto jsou jimi útulky doslova přeplněné. Topení mláďat, jak tomu dříve na vesnicích běžně bývalo, je ohavné a nepřípustné. Jak ale tomu všemu předejít a zabránit? Je tu možné řešení, ale rozhodnout se musí každý sám za sebe.
Kastrovat nebo hlídat, otázka je na správném místě
Majitelé, kteří neplánují odchovávat mláďata, by rozhodně měli bez výčitek svědomí pouvažovat o kastraci. Jedině tak nemůže kočička neplánovaně zabřeznout. Navíc to má svoje výhody, zklidní se, jsou zdravější, hravější a i přítulnější. Dokonce se tímto zákrokem předchází rakovině vaječníků a dělohy, také i onemocnění mléčné žlázy. Dříve panoval mezi lidmi názor, že kastrovat ano, ale až po prvním porodu. Není to nutné, jedná se o pouhý mýtus. Kočka koťata mít vůbec nemusí. Je lékařsky prokázáno, že zdravotní problémy a hormonální poruchy postihují stejně tak dospělé jedince a je jedno, zdali někdy kočka měla porod a koťata nebo ne. Proč si teda v tomto případě neušetřit problémy ihned od počátku?
Kastrace není žádné týrání
Jedná se o lékařský zákrok, který rozhodně neublíží ani majitelům, ani jejich miláčkům. Naopak může jen prospět. Není to nic složitého, ale díky němu se sníží i riziko některých onemocnění, například kočičí leukémie. Navíc se pak více drží doma a nemají potřebu se toulat a stýkat se s jinými. Tím se nevystavují žádnému virovému onemocnění, blechám, škrkavkám nebo i svrabu. Zákrok se provádí pod narkózou, takže zvířátko nic necítí. Pro obě dvě pohlaví se doporučuje nejvhodnější doba po první říji a plné dospělosti, zde se to trochu věkově liší.
Kočka – pohlavní zralosti dosahuje zhruba kolem půl roka svého života. Operativně se jí odstraní vaječníky a někdy i děloha.
Kocour – pohlavní dospělost u něho nastává kolem roka života a při kastraci se odstraní varlata.
Rány se velmi brzy zahojí a nemusíme mít obavy z nechtěné březosti nebo případného toulání.