Pokud se člověk rozhodne stavět, potřebuje logicky jako první věc nějaký ten šikovný pozemek. Ovšem je nasnadě, že ne každý pozemek je zrovna ideální. A nejsou to jenom krtiny, co ho kazí. Někdy vede příliš z kopce, jindy příliš do kopce, někdy je zvlněný víc, než je zdrávo, mohou na něm být všelijaké terénní nerovnosti stejně jako nezpevněná místa, může být nedokonalý i v tom či onom dalším ohledu. Ale stavět se chce nebo přímo musí. A proto je třeba takový pozemek k jeho budoucímu účelu připravit.
Pak taková stavba potřebuje základy, respektive se počítá i s tím, že by mohla mít některé podzemní nebo do země zapuštěné součásti. Je potřeba odpovídající jáma na budoucí septik, na bazén či čističku, jsou potřeba různé jámy, rýhy, základové pásy a patky. A je nasnadě, že při hloubení, zasypávání, zarovnávání a dalších podobných činnostech vzniká nejednou učiněná spousta materiálu, který je nutno přemísťovat z místa na místo.
Prostě je potřeba odvést nezbytné zemní a výkopové práce. Bez nichž by se lidé vlastně do nejedné stavby nemohli ani pustit.
Ovšem takové zemní práce, to není počínání, se kterým by si lehce poradil kdekdo. Je to na jednu stranu docela dřina a na stranu druhou je tam třeba i dostatečného umu, fortele a zkušeností. Protože to neznamená jenom kopání krumpáčem, házení lopatou nebo třeba udusávání hlíny nohama. K takovým zemním pracem je vesměs záhodno užít i nejeden kus specializované techniky. Nákladní auta, bagry, buldozery,… To všechno si tu často přijde na své.
A z toho vyplývá, že se dnes už ani zemními pracemi neživí coby kopáči jenom ti, kdo museli jít k lopatě, protože se na nic jiného nehodili. Dnes už jsou i zde potřeba odborníci, kteří umí pracovat s uvedenou i neuvedenou technikou, kteří své práci rozumí.
Jedině tak mohou ulehčit práci všem, kdo staví, rekonstruují, přistavují,… A dokážou ostatním ušetřit opravdu ohromné množství dřiny.