Málokteré zvíře se vyhnulo nějaké té pověře, která s ním putuje životem.
Některé byly vyvráceny
§ ježek si nosí na hřbetě jablka
§ pes, který štěká, nekouše
§ houkání sýčka přináší smrt
Některé se však drží jako klíště.A jedním z těchto nesmyslů je tvrzení, že blecha psí na člověka nejde. Kdo měl někdy, co do činění, s těmito příšernými parazity, dá mi jistě za pravdu.
Ať už je psí nebo lidská, pryč s ní
Blechy se rozdělují do tří skupina rozhodně se nebrání tomu, aby přestoupily na jiného hostitele.
1. Blecha psí– je nebezpečná hlavně v tom, že může přenášet dalšího nežádoucího tvora – tasemnici psí. Bleší samičky jsou velice výkonné. Jedna může naklást až čtyři tisíce vajíček.
2. Blecha kočičí– vyskytuje se i na kozách, ovcích, hlodavcích a nepohrdne ani psem. Bleší samička vyprodukuje denně dvacet až padesát vajíček, která z kočky spadnou. Po nějaké době tu máme další generaci. Právě proto, že vajíčka zapadají různě do koberců, škvír, je boj s nimi velice obtížný.
3. Blecha lidská– nebezpečná proto, že byla (a v některých zemích dosud je), přenašečkou a šiřitelkou velice nebezpečných nemocí, jako je mor
– dýmějový
– septikemický
– plicní
Vyčkávací strategie
Boj s blechami, ať už se jedná o jakýkoliv poddruh, je velmi těžký a dlouhý.
Hlavně je potřeba úzkostlivá hygiena
– vše, co jde, vyprat
– co nejde vyprat, to vyluxovat
– co nejde vyprat a vyluxovat, to vyhodit.
Je mi jasné, že takto radikálně, to asi řešit nelze. Tím jsem jen chtěla říci, že je opravdu těžké, se těchto parazitů zbavit.
Jestliže tedy selžou všechny
– šampony
– obojky
– kapátka
Bylo by dobré uvažovat o deratizaci. Někdy se totiž blecha chová, tak trochu, zákeřně. Dokáže vydržet, bez toho, že by si cucla, dokonce i rok. A mezitím se líhnou její potomci, kteří udeří za čas, s ještě větší vervou.