Jak velkou dílnu byste si měli zařídit a kde, to záleží na vašich možnostech a také na tom, co v dílně děláte, případně kolik prostoru vaše hobby nebo práce potřebuje. Pokud milujete opravy aut a vrtání se v motorech, nejspíš budete potřebovat mnohem víc prostoru, než člověk, který ze dřeva vyžezává miniaturní postavy a stavby. Avšak všechny velikosti dílen na nejrůznější věci a potřeby musejí mít něco společného. Pokud si i vy chcete zařídit bezpečnou a přehlednou domácí dílnu, měli byste si přečíst naše doporučení.
Základy pro kvalitní dílnu
· Dostatek prostoru nejen pro vaše kutilství, ale také pro nástroje a váš pohyb
· Dostatek světla, a to jak denního, tak i toho umělého
· Musí být perfektně větratelná
· Dbejte na to, aby byla podlaha protiskluzová
· Mějte do dílny pohodlný přístup elektřiny
· Ideální jsou zvukotěsné dveře
Kvalitní dveře jsou základem jakékoli dílny
1. Jelikož musejí vytvořit hlukovou bariéru mezi vaší činností a zbytkem domu, případně sousedy, pokud máte dílnu blízko jejich pozemku někde na konci zahrady. Právě z těchto důvodů volte do své dílny pouze dveře, kterou jsou speciálně vyrobené jako protihlukové – takové dveře jsou většinou tvořeny pomocí speciální izolační konstrukce.
2. Nejdůležitějším podkladem je těsnění okolo futer, hlavně mezi dveřmi a prahem. To je dobré i z toho důvodu, že se z dílny nebude dál do domu šířit kromě zvuku ani prach, piliny, nebo výpary ředitel, barev, laků, benzínu nebo jiných chemikálií.
3. Pokud tedy vybíráte dveře, sledujte hodnoty útlumu, tedy schopnost dveří snižovat hluk. U těchto druhů dveří se tato hodnota pohybuje mezi třiceti až čtyřiceti decibely.
4. Pokud pracujete například se svářečkou nebo pájkou, neměli byste podcenit ani schopnost dveří snášet rozdílné teploty v obytném prostoru nebo v garáži a uvnitř dílny. Jelikož jsou dveře ze dřeva, minimálně jejich základ, mají tendenci se kroutit, jsou-li vystaveny větším teplotním výkyvům. Proto je dobré investovat do dveří, které mají dostatečné izolační výplně, aby nedocházelo k jejich ničení.