Hemeroidy neboli městky, také často označovány jako „zlatá žíla“ svědčí velmi často o nesprávné výživě.
Mylně se za jejich průvodce označoval sedavý způsob života (vysoký výskyt hemeroidů u zemědělců na polské vesnici dokazoval, že sedavý způsob života nebyl hlavní příčinou vzniku), avšak dnes už se to nedá vyloučit. Lidé více sedí nejen v práci, ale i doma. Protože správný poměr mezi kalorickou hodnotou a množství fyzické námahy má vždy pozitivní vliv na správné trávné trávení i vylučování.
Jednou z příčin vzniku je avitaminóza A. Úkolem vitamínu A a karotenu (provitamínu A) je regenerace vnitřní sliznice slzovodu, dýchacího traktu apod.)
Aby se doplnily nedostatky potřebných vitamínů do těla, je třeba do stravy zařadit: především vlákninu, lněné semínko, med, propolis, ořechy, odvar z natě kopřivy, řebříčku, kmínu.
Pokud ovšem je již pozdě na prevenci, nastává léčení, respektive zmírnění obtíží. Dub je stromem silným a plným energie. Jeho dubová kůra je snad to nejlepší, co může pomoci. Má vysoký obsah látek, které pomáhají na mnoho zdravotních potíží. Nejen, že má schopnost desinfikovat rány, tlumit vnitřní záněty, ale také pomáhá se zažívacími obtížemi.
Ať se jedná o sprchový gel s přídavkem dubové kůry či mast z dubové kůry, ale také dubová koupel. Používá se odvar z mladé kůry sebrané koncem jara ze slabých větévek a lze jej aplikovat přímo na hemeroidy.
Pro mírné hemeroidy je vhodný také orsej jarní. Stahuje a uklidňuje nateklé žíly kolem konečníku. Pro krvácející hemeroidy aplikujte mast z černohlávku obecného. Nálev z plodů jírovce maďalu užívaná třikrát denně či aplikovaný jako obklad posílí žíly a pomůže hemeroidy hojit.
Je třeba mít na zřeteli, že při léčbě hemeroidů musíme současně používat perorálních prostředků i prostředků aplikovaných do konečníků. První z nich léčí nemoc a druhé odstraňují příznaky.