Látkové pleny jsou čím dál oblíbenější. Zatímco v minulých letech se děti balily v podstatě bez rozdílů do jednorázových plen, moderní látkové pleny si teď hledají svoji cestu do srdcí rodičů malých dětí. Mají samozřejmě spoustu výhod i nevýhod. Většina těch, co chtějí látkovat to dělají kvůli financím (jedná se o mnohem levnější metodu), ekologii (látkové pleny zdaleka tolik nezatěžují naši planetu), nebo kvůli vzhledu (moderní látkové pleny jsou v podstatě designová záležitost). Spousta rodičů si myslí, že to končí tím, že nakoupí látkové pleny a nemusí nic víc řešit. Často ale narazí u kojeneckého oblečení. Na co si dát u kojeneckého oblečení pozor, pokud budete používat látkové pleny?
Výrobci oblečení většinou moc s používáním látkových plen nepočítají a vyrábí oblečení dále jen na jednorázové pleny. Ty jsou mnohem užší a celkově zaberou méně místa a tím pádem jakmile dáte dítěti první látkovou plenu, tak velice rychle zjistíte že:
Body – klasická bodyčka budou dítěti většinou krátká, pokud zvolíte kvůli tomu oblečení o číslo větší, pak zase bude široké a bude mít dlouhé rukávy. Je ideální si pořídit takzvaný difuzér – prodlužovací díl na body, který zajistí, že bude body dostatečně dlouhé v těch správných místech, ale zároveň nebude mít příliš dlouhé rukávy.
Tepláčky – klasické tepláčky budou s největší pravděpodobností dítě táhnout a omezovat. Nepočítají totiž s potřebou většího prostoru u látkových plen a děti jsou v tepláčcích příliš napěchované. Pořídit můžete elastické volnější kalhoty s vysokým nápletem v pase, který děti netáhne. Další možnost je nechat si ušít takzvané turecké kalhoty, které mají snížený sed a náplet v pase. Stejný problém možná budete mít u punčoch a podobného oblečení.
Kombinézy – u kombinéz může být problém se šířkou, někdy je potřeba brát o číslo větší, aby se vůbec dala s látkovou plenkou zapnout, samozřejmě záleží na stylu a tvaru kombinézy.