Některé věci bereme dnes jako naprosté samozřejmosti, bez kterých už si nedovedeme představit běžný život. Jednou z nich je bezpochyby televize. Je pravda, že jsou mezi námi tací, kteří tento přístroj do svého soukromí dosud nepustili. Těch je ale opravdu velice málo. My ostatní rádi usedáme (většinou večer) před televizní obrazovky v očekávání, že se budeme dobře bavit.
· Ale s tím nemá elektronický přístroj, zvaný televizor, nic společného.
· On jen pouští do vašeho bytu to, co do něho z druhé strany někdo vloží.
Jak vlastně funguje televizní vysílání?Je až neuvěřitelné, že tento princip definoval už roku 1843 Skot Alex Bain. On to byl vůbec rok bohatý na důležité události. Jednou z nich bylo i to, že v Dačicích spatřila světlo světa kostka cukru.
– Alex Bain tedy o televizním vysílání (které ještě neexistovalo) prohlásil, že se musí obraz rozložit na jednotlivé řádky, které se dále rozdělí na body.
– Vzniklé body se poté převedou na elektrické impulzy.
– Ty se pak pomocí vlnění přenášejí k přijímači a tam se z nich opět stávají světelné body, které se složí v původní obraz.
– Dalo by se říci, že je to taková teleportace.
Je až neuvěřitelné, že mohl někdo popsat jev, který se objeví až o osmdesát let později. Viděl Bain dál?
První byla BBS
První televizní přenos se uskutečnil roku 1925. Bylo to díky dalšímu Skotovi, který se jmenoval John Baird.
· Pokud bychom na přenášený obraz hleděli dnešníma očima, asi bychom moc nadšení neprojevovali.
· Obraz byl totiž sotva k poznání.
· Tvář na obrazovce vypadala spíše jako by přišla ze záhrobí.
Ale byl to obrovský úspěch. O jedenáct let technologie natolik postoupila, že se mohlo přistoupit k prvnímu pravidelnému vysílání. První televizní společností, která se pravidelného vysílání zhostila, byla britská BBS. A kolik bylo televizních diváků? Přibližně tři stovky.