Internet je celosvětová komunikační síť vzájemně propojených výpočetních systémů, která vznikla již v 80. letech minulého století. Zpočátku šlo o nesmělý projekt propojení několika počítačů, z něhož se vyvinul fenomén jednadvacátého století. Česká republika byla oficiálně připojena k Internetu v roce 1992, a to na půdě elektrotechnické fakulty ČVUT, pro veřejnost byla tato síť k dispozici až o tři roky později. Za dobu své existence však změnil Internet svou tvář doslova k nepoznání.
Dnes je možné se k Internetu připojit za mírný měsíční paušál prakticky odkudkoli, ať už je to přes poskytovatele Internetu Bílovec Nej připojení, anebo na druhém konci republiky na Tachovsku či Domažlicku.
Nejčastější způsoby využívání globální počítačové sítě
E-shop – nejvyužívanější způsob připojení do webového prostředí jsou elektronické obchody. Tímto způsobem lze nakupovat z pohodlí domova prakticky cokoli, od potravin, přes spotřební zboží, až po nábytek, a dokonce i nemovitosti a automobily.
E-mail – vůbec první využití Internetu bylo pro účely elektronické pošty. Lidé mezi sebou začali komunikovat rychleji a bylo to v době, kdy se souběžně s Internetem začaly světem šířit mobilní sítě. Telefonování, textové zprávy a e-mail byly tehdy převratným vynálezem a nadobro změnily charakter současné společnosti.
Stahování filmů, streamování videa a hudba – dnes již běžná záležitost, která jistě nikoho nepřekvapí.
Vzdělávání – vynikající způsob, jak své samostudium zaměřit na nejrůznější obory lidské činnosti. Internet sám o sobě pracuje bez omezení, omezením mohou být pouze placené servery a informace určené pouze pro vybranou klientelu.
Sociální sítě – zejména pro mladší ročníky jsou sociální sítě možností, jak se zviditelnit. Pokud se využívají v rozumné míře a neslouží jako šmírovací nástroj, mají své opodstatnění. Lze s jejich pomocí poskytovat a sdílet informace různého charakteru, a to mnohem rychleji, než jinými způsoby.
Sdílení a ukládání dat – datová úložiště jsou vynikající možností, jak bezpečně ukládat svá citlivá osobní data. Pochopitelně je nutné patřičně takové soubory ošetřit šifrováním a nespoléhat se pouze na zabezpečení ze strany poskytovatele. Existuje celá řada programů, co algoritmy kryptování umožňují na takové úrovni, která je takříkajíc reálně neprolomitelná.